Uczymy się przedsiębiorczości

Pierwszy warsztat ekonomiczny w ramach projektu "Me&Economy" odbył się 26 października. Uczniowie naszego gimnazjum dowiedzieli się czym jest pieniądz oraz jaka jest jego historia. A była ona długa i w pewnym jej momencie za wszystko płacono nawet muszelkami ślimaków.

Uczestnicy poznali także wówczas grę planszową o nazwie "Kolejka". To gra polegająca na ustawianiu pionków w kolejce do sklepu, z którego zabieramy potrzebne nam towary. Jej akcja toczy się jednak w czasach PRL-u, gdy dostawy do sklepów były mocno ograniczone, a kolejki długie i trzeba było w nich stać naprawdę długo.

Edukację ekonomiczną należy rozpocząć jak najwcześniej. Gruntowna wiedza od podstaw może zadecydować o powodzeniu w życiu zawodowym, a z pewnością przyczyni się do unikania błędów finansowych – przekonuje Agnieszka Heinricht, koordynatorka całego projektu, która także poprowadziła pierwsze zajęcia.

Celem tych spotkań jest zwiększenie naszej świadomości na temat zarządzania finansami w kontekście zarządzania własnym i domowym budżetem. Dlatego warsztaty te nie są jedynie nudnymi wykładami. Są próbą nauki poprzez zabawę. Każdy kolejny warsztat łączy się bowiem z poznaniem nowej gry planszowej, uczącej ekonomicznego myślenia.

W projekcie uczestniczą także uczniowie Gimnazjum w Miechowie. W każdej z obu szkół przewidziane są cztery pięciogodzinne warsztaty, których kolejne tytuły brzmią: "edukacja ekonomiczna - wiedza dla każdego", "zarządzanie własnym budżetem", "oszczędzanie czy inwestowanie?" oraz "pieniądze szczęścia nie dają, ale... dlaczego warto być przedsiębiorczym?".

Projekt "Me&Economy" potrwa aż rok i jest realizowany w ramach unijnego programu "Młodzież w Działaniu". Jego organizatorem jest Stowarzyszenie Edukacji Pozaformalnej "Meritum", które współprowadzi Centrum Aktywności Lokalnej w Miechowie.