Zesłany z rodziną do łagrów północnej Rosjisgacek

odznaka 1DPŻołnierz 10 Brygady Kawalerii Pancernej,

od roku 1942  1 Dywizji Pancernej, która wyzwoliła

spod okupacji niemieckiej ponad 100 miast

Francji, Belgii i Holandii.

wstazka1

Osobisty kierowca gen. Stanisława Maczka

 

 

 

 Stefan Gacek urodził się w 24.10.1923 roku w Zosinie, powiat Słonim, województwo nowogródzkie.

slonim

Rodzice dostali tam ziemię za udział w I wojnie światowej i za walkę o ozdyskanie niepodległości.

10 lutego 1940r, w mroźną noc, około godziny trzeciej do rodzinnego domu wtargnęło NKWD. Wyprowadzono ich z domu, na dworze czekały sanie do których ładowano wszystkich Polaków ze wsi. Zdążyli zabrać tylko jedną pierzynę i poduszkę, ze względu na najmłodszą siostrę Jadwigę (miała wtedy 9 lat). Stefan pamięta moment, kiedy został uderzony kolbą karabinu bo chciał spuścić z uwięzi psa. Wszystkich przewieziono do stacji kolejowej Słonim. Był to olbrzymi transport. Polaków zwożono całą noc i dzień. Na pytanie: dokąd nas wieziecie?- enkawudziści odpowiadali: do Polski. W rzeczywistości transport skierowano do stacji Baranowicze. Tam załadowano wszystkich do bydlęcych wagonów. Rozpoczęła się podróż trwająca prawie dwa tygodnie na północ Rosji. W wagonach było średnio po trzy rodziny. W fatalnych warunkach, z dobytkiem który mieli tylko na sobie jechali głodni i przemarznięci. Wiele osób, zwłaszcza dzieci i starszych nie przetrzymało tej podróży. Zmarłych zabierano w czasie postoju pociągu. Wycieńczeni dotarli do Wołogdy. Było to miasto położone ok. 500 km na północ od Moskwy. Czekały na nich sanie do których załadowano matki z małymi dziećmi. Mężczyźni i chłopcy szli pieszo. Przez wiele dni podążali w nieznanym kierunku. Nocami spali w kołchozach. Jako pożywienie dostawali gotowaną wodę i placek  zwany  "lepioszka" (1 na 3 osoby).

Rodzina Stefana Gacka została wywieziona w głąb Rosji do miejscowości Swietłojo koło Wołogdy. Zesłańcy pracowali tam przy wyrębie lasu. Dla Stefana Gacka zesłanie to trwało 2 lata. Po zawarciu układu Sikorski- Majski, Stefan Gacek zgłosił się na ochotnika do Wojska Polskiego formowanego przez gen. Władysława Andersa. Rodzice z pozostałą częścią rodziny pozostali w miejscu zesłania.

sg7

Kolejny etap to pobyt w Taszkiencie, gdzie został umundurowany, potem żołnierzy przewieziono do Persji a następnie Palestyny. Z Palestyny część żołnierzy skierowano do Afryki Południowej, skąd po przeszkoleniu wojskowym wysłano tę grupę do Szkocji.

Po desancie wojsk alianckich w Normandii i utworzeniu II frontu, 10 Brygada Pancerna, która wchodziła w skład I Dywizji Pancernej pod dowództwem gen. Maczka, zostaje przerzucona na teren Francji.


Stefan Gacek jest w tym okresie kierowcą samochodu Ford (5-tonowy),       a jego zadaniem jest dowóz amunicji na pierwszą linię frontu. Było to bardzo niebezpieczne. Później walczy we Francji,Belgii i Holandii.

   Po wojnie udał się do Angli gdzie spędził 2 lata. Był też kierowcą generała S. Maczka.
W roku 1947 zdecydował się na powrót do kraju. Jest prześladowany przez ówczesne władze jako "andersowiec". Musi codziennie meldować się na posterunku Milicji w Kozłowie.

Z zesłania wraca również rodzina Stefana Gacka. Zamieszkują w Kamionce.Rodzice i rodzeństwo, którzy pozostali w Swietłojo, przebywali tam jeszcze około pół roku. Następnie przeniesiono ich do kołchozu (Odeski obwód, Mostowski rejon, Porecze), gdzie pracowali do końca wojny.
   Brat Stefana Gacka zgłosił się na ochotnika do I Dywizji Kościuszkowskiej i wraz z nią przeszedł cały szlak bojowy aż do Berlina.

Dopiero w III RP Stefan Gacek doczekał się należnego szacunku.
Został odznaczony licznymi medalami i odznaczeniami min: Krzyż Zesłańca Sybiru, Uczestnika Wojny Obronnej, Zwycięstwa i Wolności, Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie oraz angielskim-Weterana Wojennego.

Był  wielokrotnie zapraszany na spotkania z młodzieżą szkolną, której opowiadał o swoich przeżyciach i walce o wolność.

opr. na podst. notatek ze spotkań z S. Gackiem oraz książki "ZIEMIA MIECHOWSKA moja mała ojczyzna"

 

 

Kontakt

Gminny Zespół Szkół w Kozłowie

Kozłów 303

32-241 Kozłów

woj. małopolskie 

tel.  (41) 2308408

tel. do gim. (41) 3841310

mailgim

,,Ożywić pola"

Program aktywnej edukacji ekologicznej

ROK BAŻANTA

1. O programie

2. Wydarzenia

3. Konkursy

4. Zakładanie remiz

5. Działania proekologiczne

6. Natura 2000

7. Działania dodatkowe

 

ROK GĘGAWY

1. O programie 

2. Wydarzenia

3. Remizy śródpolne

4. Działania w remizach

5. Akcje w terenie

6. Konkursy

7. Segregacje odpadów

8. Program Natura 2000

9. Działania dodatkowe

Gościmy

Odwiedza nas 37 gości oraz 0 użytkowników.

wykpodrZapraszamy do zapoznania się się z aktualnymi wykazami podręczników      dla poszczególnych klas      w naszym gimnazjum.

 wykaz podręczników

economylog

 Projekt "Me&Economy" 

realizowany w ramach

unijnego programu

""Młodzież w Działaniu".

 

bibliotreklam1

Kto czyta -żyje wielokrotnie.

 Kto zaś z książkami obcować nie chce - na jeden żywot jest skazany

  J.  Czechowic   Zapraszamy do biblioteki