Zesłany z rodziną do łagrów północnej Rosjisgacek

odznaka 1DPŻołnierz 10 Brygady Kawalerii Pancernej,

od roku 1942  1 Dywizji Pancernej, która wyzwoliła

spod okupacji niemieckiej ponad 100 miast

Francji, Belgii i Holandii.

wstazka1

Osobisty kierowca gen. Stanisława Maczka

Stefan Gacek urodził się w 24.10.1923 roku w Zosinie, powiat Słonim, województwo nowogródzkie.

slonim

Rodzice dostali tam ziemię za udział w I wojnie światowej i za walkę o ozdyskanie niepodległości.

10 lutego 1940r, w mroźną noc, około godziny trzeciej do rodzinnego domu wtargnęło NKWD. Wyprowadzono ich z domu, na dworze czekały sanie do których ładowano wszystkich Polaków ze wsi. Zdążyli zabrać tylko jedną pierzynę i poduszkę, ze względu na najmłodszą siostrę Jadwigę (miała wtedy 9 lat). Stefan pamięta moment, kiedy został uderzony kolbą karabinu bo chciał spuścić z uwięzi psa. Wszystkich przewieziono do stacji kolejowej Słonim. Był to olbrzymi transport. Polaków zwożono całą noc i dzień. Na pytanie: dokąd nas wieziecie?- enkawudziści odpowiadali: do Polski. W rzeczywistości transport skierowano do stacji Baranowicze. Tam załadowano wszystkich do bydlęcych wagonów. Rozpoczęła się podróż trwająca prawie dwa tygodnie na północ Rosji. W wagonach było średnio po trzy rodziny. W fatalnych warunkach, z dobytkiem który mieli tylko na sobie jechali głodni i przemarznięci. Wiele osób, zwłaszcza dzieci i starszych nie przetrzymało tej podróży. Zmarłych zabierano w czasie postoju pociągu. Wycieńczeni dotarli do Wołogdy. Było to miasto położone ok. 500 km na północ od Moskwy. Czekały na nich sanie do których załadowano matki z małymi dziećmi. Mężczyźni i chłopcy szli pieszo. Przez wiele dni podążali w nieznanym kierunku. Nocami spali w kołchozach. Jako pożywienie dostawali gotowaną wodę i placek  zwany  "lepioszka" (1 na 3 osoby).

Rodzina Stefana Gacka została wywieziona w głąb Rosji do miejscowości Swietłojo koło Wołogdy. Zesłańcy pracowali tam przy wyrębie lasu. Dla Stefana Gacka zesłanie to trwało 2 lata. Po zawarciu układu Sikorski- Majski, Stefan Gacek zgłosił się na ochotnika do Wojska Polskiego formowanego przez gen. Władysława Andersa. Rodzice z pozostałą częścią rodziny pozostali w miejscu zesłania.

sg7

Kolejny etap to pobyt w Taszkiencie, gdzie został umundurowany, potem żołnierzy przewieziono do Persji a następnie Palestyny. Z Palestyny część żołnierzy skierowano do Afryki Południowej, skąd po przeszkoleniu wojskowym wysłano tę grupę do Szkocji.

Po desancie wojsk alianckich w Normandii i utworzeniu II frontu, 10 Brygada Pancerna, która wchodziła w skład I Dywizji Pancernej pod dowództwem gen. Maczka, zostaje przerzucona na teren Francji.

Stefan Gacek jest w tym okresie kierowcą samochodu Ford (5-tonowy),       a jego zadaniem jest dowóz amunicji na pierwszą linię frontu. Było to bardzo niebezpieczne. Później walczy we Francji,Belgii i Holandii.

Po wojnie udał się do Angli gdzie spędził 2 lata. Był też kierowcą generała S. Maczka.
W roku 1947 zdecydował się na powrót do kraju. Jest prześladowany przez ówczesne władze jako "andersowiec". Musi codziennie meldować się na posterunku Milicji w Kozłowie.

Z zesłania wraca również rodzina Stefana Gacka. Zamieszkują w Kamionce.Rodzice i rodzeństwo, którzy pozostali w Swietłojo, przebywali tam jeszcze około pół roku. Następnie przeniesiono ich do kołchozu (Odeski obwód, Mostowski rejon, Porecze), gdzie pracowali do końca wojny.
   Brat Stefana Gacka zgłosił się na ochotnika do I Dywizji Kościuszkowskiej i wraz z nią przeszedł cały szlak bojowy aż do Berlina.

Dopiero w III RP Stefan Gacek doczekał się należnego szacunku.
Został odznaczony licznymi medalami i odznaczeniami min: Krzyż Zesłańca Sybiru, Uczestnika Wojny Obronnej, Zwycięstwa i Wolności, Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie oraz angielskim-Weterana Wojennego.

Był  wielokrotnie zapraszany na spotkania z młodzieżą szkolną, której opowiadał o swoich przeżyciach i walce o wolność.

opr. na podst. notatek ze spotkań z S. Gackiem oraz książki "ZIEMIA MIECHOWSKA moja mała ojczyzna"

Gminny Zespół Szkół w Kozłowie

Kozłów 303