Oko w oko z sokołem wędrownym

W środę 30 listopada 2016 roku, na zaproszenie szkolnego koordynatora programu "Ożywić pola" - Agnieszki Kalemby, Gimnazjum w Kozłowie odwiedził niezwykły gość, Joanna Fedyk, członkini Komisji Sokolniczej przy ZO PZŁ w Krakowie. Pani sokolnik podczas prezentacji przedstawiła uczniom historię sokolnictwa oraz zapoznała z podstawowymi pojęciami sokolniczymi, jak bałwanek, czapeczka, sokolarnia, wabidło, woliera czy berło. Poza tym gimnazjaliści dowiedzieli się, że sokolnik to osoba, która potrafi układać sokoły, orły i jastrzębie oraz polować z nimi. Uczniowie mieli także okazję obejrzeć akcesoria sokolnicze oraz zapoznać się z ich funkcjami. W trakcie prelekcji prowadząca zadawała uczniom dodatkowe pytania na temat sokolnictwa. Prawidłowe odpowiedzi uczniów zostały nagrodzone drobnymi upominkami.

Największą atrakcją dla uczestników spotkania była możliwość zobaczenia sokoła wędrownego z bliska oraz wykonania zdjęcia z drapieżnikiem. Pani Joanna Fedyk opowiedziała o cechach gatunkowych tego ptaka drapieżnego, jego hodowli, oswajaniu oraz tresurze. W spotkaniu uczestniczył dyrektor Gminnego Zespołu Szkół w Kozłowie Leszek Misiak, wicedyrektor Andrzej Gryc oraz  Krzysztof Szpetkowski, redaktor czasopisma "Myśliwiec Krakowski". Na zakończenie spotkania dyrektor Leszek Misiak wręczył podziękowania zaproszonym gościom za edukacyjne spotkanie oraz wykonano wspólne pamiątkowe zdjęcie.