OŚWIĘCIM - PSZCZYNA

Dnia 6 listopada 2012 roku pojechaliśmy na wycieczkę do Oświęcimia i Pszczyny.osw1

W wycieczce pod opieką pana Andrzeja Kopcia wzieły udział głównie II klasy naszego gimnazjum.

Wyjechaliśmy o godzinie 7 i po dwu i półgodzinnej podróży dotarliśmy do Oświęcimia, w którym znajdował się niemiecki zespół obozów koncentracyjnych i obozów zagłady. osw2

Wejście do obozu otwierała brama, na której widniał napis Arbeit macht frei, czyli Praca czyni wolnym. Każdy, kto przekroczył tę bramę był skazany jedynie na śmierć i różne tortury. Na terenie Auschwitz I, przechodziliśmy kolejno do ponumerowanych bloków i budynkow które pełniły specjalne funkcje. osw3

W każdym z pomieszczeń znajdowały się liczne fotografie. Niektóre przedstawiały nieludzkie warunki w jakich pracowali więźniowie. Były tam także zdjęcia ukazujące pociągi przywożące ludzi, których czekała śmierć w komorach gazowych. Za ogromnymi szybami mogliśmy obejrzeć różnego rodzaju przedmioty codziennego użytku m.in. sterty butów, okularów, toreb podróżnych podpisanych imieniem i nazwiskiem, garnków, szczoteczek i protez, które niegdyś należały do ludzi zabitych w tym obozie koncentracyjnym . Szliśmy drogami , korytarzmi którymi szli niegdyś nasi rodacy i wiele wiele innych ludzi należących do innych narodowości i religii ( głównie żydów ). Najbardziej jednak przerazily nas szubienice, kreatorium, komory gazowe oraz ściana śmierci . Widzieliśmy też cele w których przebywali więźniowie , do ktorych należał rownież św. Maksymilian Maria Kolbe. Na zakończenie obejrzeliśmy film dokumentalny, przedstawiający pierwsze chwile po wyzwoleniu obozu. Wszyscy byli przejęci obrazem bólu, cierpienia, rozpaczy i smutku. Na sali panowała cisza.osw4

Po Oświęcimiu zwiedzaliśmy Brzezinkę- obóz oddalony o 3 km od Oświęcimia. Było tam ponad 300 baraków i tory, po których przewożono więźniów pociągami . Znajdował się tam także pomnik - 12 kamiennych tablic na których wyryto w 12 językach świata słowa upamietniajace ludobójstwo dokonane przez nazistów.  Te miejsca skłaniły do wielkiej zadumy , smutku ale też do zastanowienia-  dlaczego ludzie zabijali ludzi ?

           

   Następnie pojechaliśmy do Pszczyny , gdzie oglądaliśmy Pałac Książąt Pszczyńskich. Wszyscy byli zachwyceni  zwiedzanymi pomieszczeniami , gdyż były one bardzo bogato zdobione i piękne . Najbardziej wyróżniającymi się ozdobami były kryształowe żyrandole. Po zwiedzeniu  pałacu mielismy chwilę czasu na spacer po rynku pszczyńskim,  skąd udaliśmy się obejrzeć żubry i inne ciekawe zwierzęta w Zagrodzie Żubrów . osw5

Na tym zakończyła się nasza wycieczka .

Około godziny 20 bardzo zmęczeni ale  zadowoleni z przeżytej przygody dotarliśmy do domu .

Karolinka ;)

 

Gościmy

Odwiedza nas 23 gości oraz 0 użytkowników.

wykpodrZapraszamy do zapoznania się się z aktualnymi wykazami podręczników      dla poszczególnych klas      w naszym gimnazjum.

 wykaz podręczników

economylog

 Projekt "Me&Economy" 

realizowany w ramach

unijnego programu

""Młodzież w Działaniu".

 

bibliotreklam1

Kto czyta -żyje wielokrotnie.

 Kto zaś z książkami obcować nie chce - na jeden żywot jest skazany

  J.  Czechowic   Zapraszamy do biblioteki