Najważniejsza bitwa w dziejach Europy - Bitwa pod Wiedniem

         W dniu 30.10.2012 roku o godzinie 9.00 mieliśmy okazję opuścić mury szkoły i udać się do Krakowa na wycieczkę do kina na film pt. ,,Bitwa pod Wiedniem”. Organizatorem wyjazdu był nasz historyk – pan Andrzej Kopeć.

bit1

        W tym filmie ukazana jest przyjaźń poddana próbie w czasie wielkiej bitwy. Jest tam także miłość, która daje wielką siłę do walki do ostatniej kropli krwi oraz wiara tak silna, że nie zachwieje nią nawet wszechpotężny wróg.

bit2

           Polscy aktorzy zagrali w tym filmie doskonale. Piotr Adamczyk stworzył kreację aktorską ukazującą cesarza Leopolda jako niedorozwiniętego władcę i postać zupełnie jednowymiarową. Podobnie rzecz się ma z Alicją Bachledą-Curuś.

Latem 1683 roku trzysta tysięcy wojowników Imperium Osmańskiego pod wodzą wielkiego wezyra Kary Mustafy rozpoczęło oblężenie Wiednia. Po ucieczce cesarza Austrii los miasta stawał się coraz bardziej niepewny. Jeżeli Wiedeń upadnie, armia wielkiego wezyra dotrze aż do Morza Północnego, a później do Rzymu. Na odsiecz Wiednia wyruszyła polska armia pod wodzą Jana III Sobieskiego. W dniu 11 września 1683 roku doszło do decydującej bitwy. Armia polska rozgromiła wojska tureckie. Zwycięstwo to miało wpływ na losy całego kontynentu i zachowanie chrześcijańskiego kształtu Europy.

bit3a

           Moim zdaniem, film był bardzo interesujący i wartościowy, gdyż przybliżył nam jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Europy, które zaowocowało zachowaniem jej chrześcijańskiego charakteru, oraz przedstawił wybitne polskie jednostki, których działania miały wpływ na losy całego kontynentu.

                                                                                                   Magdalena Magiera

Uczennica klasy 3 a

 

Gościmy

Odwiedza nas 16 gości oraz 0 użytkowników.

wykpodrZapraszamy do zapoznania się się z aktualnymi wykazami podręczników      dla poszczególnych klas      w naszym gimnazjum.

 wykaz podręczników

economylog

 Projekt "Me&Economy" 

realizowany w ramach

unijnego programu

""Młodzież w Działaniu".

 

bibliotreklam1

Kto czyta -żyje wielokrotnie.

 Kto zaś z książkami obcować nie chce - na jeden żywot jest skazany

  J.  Czechowic   Zapraszamy do biblioteki