Książę Mieszko, ja ciebie chrzczę...

            Nadszedł dzień świętowania naszego rocznicy przyjęcia chrztu przez Polskę. Jakże można zabaczyć o roku 966, kiedy to Polanie oczyścili się z grzechów swoich i chrzest przyjęli?

Nie zapomnieli o tym wyjątkowo ważnym w dziejach naszego narodu wydarzeniu uczestnicy projektu edukacyjnego "1050. rocznica chrztu Polski" realizowanego od 15 lutego br. w gminie Kozłów pod opieką koordynatorów: Andrzeja Kopcia - historyka oraz Agaty Borek - polonistki.

Przypomnieć tę kartę historii, o której hańbą byłoby nie pamiętać

            Podsumowanie działań projektowych, w których uczestniczyło 55 uczniów Gminnego Zespołu Szkół w Kozłowie, odbyło się 24 maja br. w niedawno oddanym do użytku nowoczesnym budynku Gminnej Biblioteki Publicznej w Kozłowie. Patronat nad przedsięwzięciem objął Wójt Gminy Kozłów - Jan Zbigniew Basa, a gościem honorowym uroczystości był prof. dr hab. Jerzy Rajman z Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie. Znany mediewista wygłosił wykład, w którym odkrył przed słuchaczami nieznane dotychczas fakty z historii Polski średniowiecznej. Swą obecnością uświetnili spotkanie przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, proboszcz parafii Kozłów, dyrektorzy placówek kulturalno-oświatowych, oddziału banku KBS oraz rodzice uczniów.

Lud starych, pogańskich zwyczajów zaniechał, nowe zasady wiary przyjął

            Naród, który nie zna swej przeszłości, nie ma przyszłości - podkreślała prowadząca uroczystość Julia Karcz, uczennica klasy trzeciej gimnazjum. Dowodem na to, że historia czasów panowania Mieszka I i Bolesława Chrobrego nie jest obca młodym ludziom, były efekty działań projektowych. W prezentacjach multimedialnych potwierdzili to bracia Daniel i Bartłomiej Obwiosło, którzy przedstawili miejsca, postacie i fakty związane z wprowadzaniem religii chrześcijańskiej na terenach kształtującego się państwa polskiego.           A co się tyczy kraju Mieszka, to jest to najrozleglejszy z ich słowiańskich krajów - pisał w relacji z podróży kupiec z Kordoby w Hiszpanii - Ibrahim Ibn Jakub. - Obfituje on w żywność, mięso, miód i rolę orną. Ma on trzy tysiące pancernych.

            Pod kierunkiem Joanny Maciejek - nauczyciela historii i plastyki w Szkole Podstawowej w Kozłowie - powstały uczniowskie prace plastyczne związane z tematyką projektu, a uczniowie klasy pierwszej gimnazjum opracowali ze swym historykiem gazetkę ścienną upamiętniającą wydarzenia sprzed 1050 lat. Wszystkie materiały plastyczne i źródłowe były eksponowane podczas uroczystości i można je oglądać w sali widowiskowej biblioteki.

Cenne klejnoty ze skarbnicy kultury - legendy

            Finaliści konkursu literackiego na najciekawszą legendę o powstaniu państwa polskiego, po odebraniu dyplomów i nagród, odczytali zgromadzonym swoje teksty - wyróżnione legendy. Pierwsze miejsce w konkursie zajęła Justyna Bełtowicz, drugie - Justyna Kołodziej, trzecie - Karolina Podsiadło.

Pani, daję słowo, że dobrym mężem będę...

                        Jeśli twoje, książę, zamiary są szczere, a starania wytrwałe, chętnie cię poślubię - tak odpowiedziała księżniczka Dobrawa pierwszemu władcy Polski - księciu Mieszkowi I w inscenizacji przygotowanej przez uczestników projektu. Uczniowie wcieli się w role księcia Polan, księżnej Dobrawy Przemyślidki, biskupa Jordana i świt książęcych - czeskiej i polskiej. I tak zaczęły się przygotowania do wesela stulecia. Już nic nie stało na przeszkodzie, by księżniczka przysięgła wierność i posłuszeństwo Mieszkowi. Ale najpierw doszło do zrękowin. Po symbolicznej wymianie wieńców pomiędzy synem Siemomysła i córką Bolesława Srogiego młodzi aktorzy przybliżyli publiczności moment przyjęcia chrztu przez Mieszka I. Na zakończenie zabrzmiała pieśń Te Deum laudamus.

Podróże kształcą ... wykształconych          

            Koordynatorzy projektu i ich podopieczni przypomnieli, że od tamtych pamiętnych chwil aże 1050 lat minęło. Przez wieków dziesięć i pół nasz kraj mężnie wiary chrześcijańskiej broni, Bogu i ojczyźnie służy, aby chwały jej przysporzyć i naszym potomkom godne bytowanie zapewnić. Uczestników projektu czekają jeszcze dwa zadania: posadzenie pamiątkowych dębów (samodzielnie wyhodowanych) oraz wyprawa do Wielkopolski. 1 czerwca br. wyruszą oni na trzydniową wycieczkę do Poznania, Gniezna, Biskupina i Lichenia. Na własne oczy zobaczą miejsca, o których czytali lub słyszeli.

Agata Borek

 

Gościmy

Odwiedza nas 32 gości oraz 0 użytkowników.

wykpodrZapraszamy do zapoznania się się z aktualnymi wykazami podręczników      dla poszczególnych klas      w naszym gimnazjum.

 wykaz podręczników

economylog

 Projekt "Me&Economy" 

realizowany w ramach

unijnego programu

""Młodzież w Działaniu".

 

bibliotreklam1

Kto czyta -żyje wielokrotnie.

 Kto zaś z książkami obcować nie chce - na jeden żywot jest skazany

  J.  Czechowic   Zapraszamy do biblioteki