Z wizytą na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie

15 marca 2016 roku gimnazjaliści z Kozłowa wkroczyli w mury Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie. Byli gośćmi Instytutu Historii i Archiwistyki. Podziwiali zabytkowe eksponaty  zgromadzone w instytutowej bibliotece (m.in. książkę z 1691 roku, świadectwo dojrzałości z tajnego nauczania z 1941 roku oraz kartki żywnościowe z sierpnia 1944).  Wysłuchali wykładu dr Doroty Żurek na temat przyjęcia chrztu przez księcia Mieszka I i ludność państwa polskiego. Dobrze, ze wykład trwał tylko 45 minut, a nie półtorej godziny! Jeszcze nie wszyscy nadają się na żaków.
Gimnazjaliści podziwiali rycerskie potyczki studentów z historycznych  grup rekonstrukcyjnych, a nawet jeden z trzecioklasistów stanął oko w oko z rycerzem i ... walczył zaciekle aż do zwycięstwa.
Potem 50 uczestników wyjazdu rozproszyło się po auli, aby podziwiać to, co przygotowali studenci poszczególnych instytutów w ramach Dnia Otwartego UP. Chłopcy z klasy 1a grali w gry matematyczne,  kilku drugoklasistów weszło do "Labiryntu Filozoficznego", a pozostali śledzili parę studentów przebraną w mundury niemieckie. Wszystkie atrakcje i ciekawostki trudno wyliczyć, bo było ich wiele.
Po posiłku uczniowie naszej szkoły zwiedzili wystawę "Szuflada Szymborskiej" prezentowaną w Muzeum Narodowym.